Umjetnička intervencija izrade murala u Virovitici!

Motiviran zanimljivim oblicima ulične umjetnosti diljem svijeta te prepoznatljivim likovnim rukopisima domaćih autora, Gradski muzej Virovitica inicirao je akciju oslikavanja gradskih površina u želji nadogradnje vizualnog identiteta Virovitice umjetničkim radovima.

Mural velikih dimenzija na neboderu u Mihanovićevoj ulici oslikao je akademski umjetnik Ivan Blažetić ŠUMSKI, dok se na zidu manjih dimenzija predstavio virovitički autor Marcel Vugec motivom sunca.

Likovno djelo Ivana Blažetića  kroz motive stabla i čovjeka propituje odnos ljudi i prirode na više razina (unutar ekološkog, sociološkog, kulturološkog i osobnog konteksta) ističući važnost njihove povezanosti.

Otvorenjem djela 30. rujna, proslavili smo kraj realizacije NOVIH VIZURA, projekta iniciranog željom otvaranja i pružanja mogućnosti pogleda na grad putem ulične umjetnosti, likovnim reinterpretacijama zidnih površina.

Likovi izmaštanih bića ukomponirani u formu stabla izvedeni su kroz suradnju s virovitičkim srednjoškolcima Katoličke klasične gimnazije, njihovom profesoricom Anjom Brabec i djelatnicima Muzeja. Putem kreativnih radionica djeca su izvela skice imaginarnih likova iz njihove mašte koji predstavljaju ˝čuvare˝ stabla i prirode te simbolično nose ˝sjeme˝ pozitivnih ideja usmjerenih na zaštitu okoliša.

Izvedbu murala, detalje grada, aktivnosti radionica, djecu i ljude lokalne zajednice koji su svojim doprinosom sudjelovali u ovoj priči kamerom je ˝slikao˝ nezavisni redatelj Yango Fabián González koji s Ivanom radi na ostvarenju dokumentarnog filmskog projekta koji su započeli prošle godine pri izvedbi murala u gradu Sisku.

Projekt Nove vizure organizirala je i vodila kustosica Likovnog odjela Muzeja Anamarija Kučan.

Muzej se zahvaljuje Ministarstvu kulture RH koje je subvencioniralo projekt, te Gradu Virovitici i Turističkoj zajednici grada Virovitice na potpori.

Veliko hvala svim ljudima koji su pridonijeli ovoj akciji: stanarima zgrade koji su svojom suglasnošću dali mjesto muralu te obiteljima i pojedincima bez čije pomoći i susretljivosti realizacija ideje na bi bila moguća.