RADIONA.ORG: IZLOŽBA ‘HIBRIDNI LAB KURIOZITETA’

U subotu, 16. lipnja u privremenom prostoru Gradskog muzeja Virovitica otvorena je gostujuća izložba ˝Hibridni laboratorij kurioziteta˝udruge Radiona.org iz Zagreba.

Izložba je realizirana suradnjom Radione.org i Gradskog muzeja Virovitica nakon sudjelovanja kustosica Muzeja na konferenciji Kreativni muzeji održanoj u ožujku 2017. godine u Tehničkom muzeju u Zagrebu.

Izložba je financirana sredstvima  Ministarstva kulture RH.

Radiona.org / Zagreb Makerspace po prvi se puta predstavlja u Virovitici intermedijalnim umjetničkim praksama donoseći sa sobom presjek radova kreiranih od strane umjetnika, elektroničara, dizajnera i makera nastalih u okviru kolektiva udruge i međunarodnih gostiju.

Udruženi zajedno predstavljaju niz radova hibridnih umjetnosti od DIY glazbenih instrumenata, sintisajzera, interaktivnih i robotičkih instalacija preko holograma, uvrnutih i hakiranih uređaja, ‘uradi-sam’ igraćih konzola sve do nosive tehnologije.

Kako je lab od početaka pozicioniran u STEAM konceptu (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) Radiona.org će tako predstaviti inovativne prakse DIY (do-it-yourself) i DIWO (do-it-with-others) scene lokalnoj zajednici s posebnim naglaskom na interaktivne instalacije koje uključuju participativni aspekt publike.

Blagim preplitanjem teksture digitalnog medija i označavanja prostora zvukom te manipuliranjem elektroničkim uređajima i imaginarijem koju takva estetika nosi sa sobom, autori izložbe propituju granice interaktivnosti samog medija, zatim prostora, te na kraju svakako i tehnologije, stvarajući nove kontekste i komunikacijske veze interakcije s izloženim objektima.

Izložba ‘Hibridni lab kurioziteta’ bavi se različitim čitanjima i interpretiranjima medija kroz open source hardver nerijetko prezentirajući radove koji ne žele biti ‘gotov proizvod’ već žele posjetiteljima izložbe pokazati ‘utrobu i krvotok’ mehaničke, električne ili digitalne mašine.

Izlažu: Igor Brkić, Davor Jadrijević, Marko Jovanović, Goran Mahovlić, Mario Pavlić, Damir Prizmić, Boris Vidošević

Gosti: Constanza Pina (Čile), Urs Gaudenz (Švicarska)

Kustosica: Deborah Hustić

Dizajner: Leo Kirinčić

Organizacija : Gradski muzej Virovitica (Likovni odjel)

Nakon otvorenja izložbe u Muzeju je održan koncert Micronie.

Izložba ‘Hibridni lab kurioziteta’ posvećena je virovitičkom znanstveniku Mirku Danijelu Bogdaniću i dio je međunarodnog projekta Making Museum / Creative Museum.