Održana radionica˝Leteće lađe˝

Sudjelovanjem u 23. EMA (Edukativno-muzejskoj akciji) Sekcije za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju Hrvatskog muzejskog društva Gradski muzej Virovitica obilježava Međunarodni dan muzeja programom ˝ (sve)VREMENSKA PLOVIDBA˝ - virovitički monoksil.

Uklopivši se u temu ˝lađe˝ naš muzej koristi priliku osvijetliti priču o vrijednom predmetu koji čuva unutar muzejskog fundusa, zanimljivom čamcu izrađenom iz jednog komada drveta – monoksilu.

Radionica održana 17. svibnja bavila se temom našeg muzejskog predmeta monoksila, kao vrste plovila prisutnog u povijesti ovog podneblja te širim pojmom ˝lađe˝ u simboličkom, antropološkom i umjetničkom kontekstu. Sadržaj namijenjen učenicima osmog razreda OŠ Ivane Brlić Mažuranić ponudio je priču o muzejskom predmetu, pojmu i obilježavanju Međunarodnog dana muzeja te lađe  kao motiva u uličnoj umjetnosti. Praktičan dio podrazumijevao je izradu maštovitih plovila origami tehnikom savijanja papira u zelenoj, zaštitnoj boji Muzeja ili kombiniranoj tehnici izrade prostornih skulptura. Koncepcija pozicioniranja radova unutar urbanog prostora ostavljena je kao slobodan izbor učenicima.

Zahvaljujemo nastavnici likovne kulture Anji Brabec i školarcima na sudjelovanju i lansiranju svojih lađica te dobrih želja za naš budući muzejski postav u koji će ovaj vrijedan predmet čamca monoksila uploviti u obnovljenom novom stanju.

Radionicu je pripremila i vodila Anamarija Kučan, kustosica Likovnog odjela GmVtc.