˝FIBULICE od ŽICE!˝

Kreativna radionica inspirirana fibulama održana je 20. prosinca u prostoru Gradskog muzeja Virovitica.

Ovu metalnu iglu kojom se pričvršćuju i spajaju pojedini dijelovi odjeće možemo promatrati kao preteču broša. Iz različitih oblika fibula razvijenih tisućljetnom uporabom, moguće je determinirati njihovo kulturno i vremensko određenje.

U Gradskom muzeju Virovitica, u fundusu Arheološkog odjela čuva se određeni izbor fibula različitih tipova i oblika, od kojih su najzastupljenije fibule mlađeg željeznog doba (oko 3. st. pr. Kr.) te rimske fibule.

Fibule su kao dio nakita služile za pričvršćivanje odjeće od prapovijesti do kasnog srednjeg vijeka. Prvi oblici fibula javljaju se još u 3. tisućljeću pr. Kr.

U uvodnom dijelu radionice predstavljeno je nekoliko primjera fibula Arheološkog odijela Gradskog muzeja Virovitica dok smo se u praktičnom dijelu ˝spojili˝ na kreativne ideje te razvijali motoriku ruku i vještinu oblikovanja žice.

Radionicu su vodili Sanja Baškarad, Matko Kolesarić i Anamarija Kučan.