Keltska nakitionica!

Izložbu ˝Kelti u Zvonimirovu˝ posjetila je Odgojno – obrazovna skupina 4 i 9 Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica pod vodstvom rehabilitatorica Jelene Puzović i Nevenke Krpan te pomoćnice u nastavi Sanele Horvat. Nakon stručnog vodstva izložbom, za posjetitelje je pripremljena edukativna muzejska radionica oblikovanja nakita prema uzoru na forme predstavljenih narukvica, ogrlica i  fibula keltskog nalazišta u Zvonimirovu.

Posebno nas je inspirirala specifična ogrlica u obliku obruča zvana TORKVES, dekorativni i statusni simbol vlasnika, ujedno apotropejskog značenja. Ovakav tip nakita za vrat kolutastog oblika javlja se još u brončanom dobu, dok od željeznog doba postaje oznaka keltskih ratnika, plemenskih vođa i heroja, ovisno o dimenzijama i stupnju ukrašenosti.

Izrazito su zanimljive i keltske FIBULE, metalne kopče koje su kao dio nakita uz dekorativnu, primarno zadovoljavale praktičnu funkciju učvršćivanja ogrtača i odjeće.

Vježbali smo motoriku i oblikovanjem sitnih kuglica za izradu nizane ogrlice po uzoru na primjerke keltskih staklenih perli pronađenih u Zvonimirovu.

Radionicu su vodile kustosice Muzeja Silvija Salajić i Anamarija Kučan.