Radionica „Lonac i poklopac“

Muzej je u subotu, 14. listopada pripremio etnološku radionicu o tradicijskom posuđu. Bila je ovo prilika da Muzej u dopodnevnom druženju s mlađim posjetiteljima pokaže dio etnografske građe koju čuva i na taj način zainteresira najmlađe na promišljanja o promjenama koje nas prate. Osim slikovnog prikaza muzejskih predmeta pričali smo i o jelima koja su se u ovakvom posuđu pripremala. Također razgovarali smo o nekadašnjim slatkišima i slasticama pa smo spomenuli virovitičke licitare, ali i pogledali rukopisne zapise o bombonima i čokoladnim kuglicama. Zbog toga smo jedan stari recept odlučili prilagoditi (umjesto ruma staviti sok od naranče) - izraditi slasticu i počastiti se u Muzeju vlastito izrađenim čokoladnim kuglicama.

U praktičnom dijelu smo se još igrali slagalicama i memori karticama. Na drvenim štapićima flomasterima smo crtali razne LONCE i POKLOPCE te ih zatim pokušali sastavljati kada su izmiješani. U igri pamćenja igrali smo se s muzejskim karticama na kojima su muzejski predmeti s tradicijskim nazivima. Na taj način učili smo kako je nekadašnje posuđe izgledalo i kako se zvalo.

Voditeljica radionice bila je etnologinja Jasmina Jurković Petras.