Otvorena izložba Kelti u Zvonimirovu

U Gradskom muzeju Virovitica, a u sklopu obilježavanja Dana grada Virovitice – Rokova 2017., večeras je otvorena izložba “Kelti u Zvonimirovu”.

Kelti (od latinski Celtae, grčki Keltoi) na povijesnu pozornicu stupaju u 1. tisućljeću pr. Kr. kada zaposjedaju znatan prostor današnje Europe, od Atlantskog oceana do Crnog mora. Kao pripadnici indoeuropskog naroda iz svojeg ishodišta u Francuskoj postepeno se šire i nastanjuju po cijeoj Europi i u Maloj Aziji.

Na osvojenom području ustanovljuju latensku kulturu. U Hrvatskoj je zabilježeno mnoštvo keltskih odnosno latenskih lokaliteta većinom pronađenih na temelju slučajnih nalaza ili kao posljedica rekognosciranja terena. Velika koncentracija latenskog materijala nalazi se u istočnom dijelu, ali isto tako i u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske. Vrlo je mali broj istraživanih, pogotovo sistematskih iskopavanja. Među njima se nalazi Zvonimirovo.

Više o Keltima kao hrabrim i borbenim ratnicima, vrsnim poznavateljima metala i pivopijama, kroz nalaze iz Zvonimirova, na otvorenju govorila je autorica izložbe Silvije Salajić. Voditelj istraživanja je znanstveni savjetnik Instituta za arheologiju Marko Dizdar. Na otvorenju izložbe još su govorili ravnateljica Gradskog muzeja Virovitica Mihaela Kulej te zamjenica gradonačelnika Grada Virovitice Vlasta Honjek-Golinac koja je i otvorila večerašnju izložbu. Izložbu možete pogledati u prostorima Gradskog muzeja Virovitica do kraja rujna.