Donacija Branislava Glumca

Pogled na dio stalnog postava Donacije Branislava Glumca

U okviru stalnog postava Gradskog muzeja u dvije prostorije izložena je likovna zbirka suvremenih hrvatskih likovnih umjetnika, koju je 1982. godine Muzeju poklonio virovitičan Branislav Glumac, književnik iz Zagreba.

ogled na dio stalnog postava Donacije Branislava Glumca

Radi se o zbirci opusa 120 likovnih djela u kojoj nalazimo autore različitih generacija i stilskih opredjeljenja. Taj bogat i raznolik materijal slika, kipova, grafika i crteža odražava umjetnički iskaz i doživljaj sakupljača i donatora Branislava Glumca.

Pogled na dio stalnog postava Donacije Branislava Glumca

Od autora starije i srednje generacije zastupljeni su primjerice: Ivo Režek, Marino Tartaglia, Krsto Hegedušić, Zlatko Prica, Vasilije Jordan, Miljenko Stančić, te Nives Kavurić Kurtović, Ljubomir Stahov, Dubravka Babić, Mersad Berber, Dimitrije Popović. Zbirka sadrži i ostvarenja značajnih predstavnika hrvatske naivne umjetnosti: Ivana i Josipa Generalića, Ivana Rabuzina, Mije Kovačića, Ivana Lackovića Croate.

Pogled na dio stalnog postava Donacije Branislava Glumca

Skulpturom su predstavljeni: Ivan Sabolić, Branko Ružić, Stipe Sikirica, Stanko Jančić, Marija Ujević, Zlatko Zlatić, Edita Schubert. Valja istaknuti i djela virovitičkih slikara: Nikole Tricka, Branke Marčeta Gregurić, Antuna Ibriksa, Vilima Šolca i kipara Josipa Šimića.

Branka Marčeta-Gregurić, Klizalište iz 1904., ulje na platnu

O mnogima od ovih umjetnitnika Glumac je razmišljao i pisao, te ocjenjivao njihova dostignuća ili priljatevao s njima. Cijeli odnos između umjetnika i Glumca vidi se i u izboru samih djela zbirke jer radi se o manje pretencioznim djelima, skoro pa intimnim mjestima i zapisima umjetnika. Ipak, cijela zbirka odaje suprotstavljanje umjetničkog i duhovnog spram svakodnevnog i materijalnog.

Mersad Berber, Grafika i Fadil Vejzović, Zapisi

"...Suprotstavljam se ovom donacijom - galerijom estetskom siromaštvu što nam prijeti..."
Branislav Glumac